Follow Focus Gear (76-90-24mm) for Angenieux 28-70mm lens (FOCUS ring)
$75.00
In stock
SKU
763461175860
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 8 |
| Austria | 2 |
| USA | 1 |
Follow Focus Gear (76-90-24mm) for Angenieux 28-70mm lens (FOCUS ring)
This gear fits focus ring of Angenieux 28-70mm zoom lens.
The gear is installed over original focus ring and secured with set screws. Takes just about 1 minute. No need to disassemble a lens.
Dimensions:
- Inner diameter - 76.0mm
- Outer diameter - 89.6mm
- Thickness - 24.0mm
- Mod - 0.8mm (pitch 32)
| Inner Diameter | 76mm |
|---|---|
| Outer Diameter | 90mm |
| Width | 24mm |
| Material | Aluminium |
| Manufacturer | RafCamera |
| Advantages |
|
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought




