LOMO Microscope Objective - 75x1.0, IR, OI, Mirror
$495.00
In stock
Only 2 left
SKU
711332406124
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 2 |
LOMO Microscope Objective - 75x1.0, IR, OI, Mirror (Reflective)
Objective code ORM-75IK. Excellent used condition.
The primary advantage of reflective objectives versus their refractive counterparts is their chromatic correction over broad spectral ranges.
| Mount Thread | M27x0.75 |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 75x |
| Numerical Aperture | 1.00 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.28mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Special Features | Reflective (mirror-based) objective |
| Purpose | For infra-red researches in 0.8-1.6 micrometers wavelengths range |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review