LOMO Microscope Objective - Achromat 100x1.25
$149.00
Out of stock
SKU
MO-ACHRO100X125
Objective code OH-32 Mount 4/5″-36 (RMS) Tube length 160mm Cover glass thickness 0-0.17mm Magnification 100х Numeric aperture 1.25 Focal length 1.89mm Immersion Oil immersion Work distan...
| Objective code |
OH-32 |
| Mount |
0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness |
0-0.17mm |
| Magnification | 100х |
| Numeric aperture |
1.25 |
| Focal length |
1.89mm |
| Immersion | Oil immersion |
| Work distance |
0.11mm |
| Parfocal height |
45mm (DIN) |
| Image size |
18mm |
| Correction |
Achromat |
| Light |
Transmitted, bright field |
| Spectrum range |
400-700nm |
| Research method |
- |
| Contrast method |
- |
| Other features |
- |
Distinctive feature is two trims - black and white. I suppose that this means that the objective can work both in water and oil.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 100x |
| Numerical Aperture | 1.25 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.11mm |
| Parfocal Height | 45mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review