LOMO Microscope Objective - Achromat 20x0.40, Phase, Dark
$99.00
In stock
Only 1 left
SKU
ACHRO20X040FA
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
Objective code A-OM-27 Mount 0.8″-36 (RMS) Tube length 160mm Cover glass thickness 0.17mm Magnification...
| Objective code | A-OM-27 |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness | 0.17mm |
| Magnification | 20х |
| Numeric aperture | 0.40 |
| Focal length | 8.40mm |
| Immersion | Dry |
| Work distance | 1.70mm |
| Parfocal height | 33mm (RMS) |
| Image size | ? |
| Correction | Achromat |
| Light | Transmitted, dark field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | Dark Field |
| Contrast method | Phase contrast |
| Other features | - |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 20x |
| Numerical Aperture | 0.40 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 1.70mm |
| Parfocal Height | 33mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
