LOMO Microscope Objective - Achromat 25x0.50
$99.00
Out of stock
SKU
ACHRO25X050
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | Arriving soon |
Objective code OH-25-1 Mount 0.8″-36 (RMS) Tube length 160mm Cover glass thickness 0.17mm Magnification 25х Numeric aperture 0.50 Focal length 7.07mm Immersion Dry Work distance 1.4mm ...
| Objective code |
OH-25-1 |
| Mount |
0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness |
0.17mm |
| Magnification | 25х |
| Numeric aperture |
0.50 |
| Focal length |
7.07mm |
| Immersion | Dry |
| Work distance |
1.4mm |
| Parfocal height |
45mm (DIN) |
| Image size |
20mm |
| Correction |
Achromat |
| Light |
Transmitted, bright field |
| Spectrum range |
400-700nm |
| Research method |
- |
| Contrast method |
- |
| Other features |
Spring loaded |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 25x |
| Numerical Aperture | 0.50 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 1.4mm |
| Parfocal Height | 45mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review