LOMO Microscope Objective - Achromat 4.7x0.11, Polarization
$35.00
Out of stock
SKU
ACHRO47X011
Objective code OM-12P Mount 0.8″-36 (RMS) Tube length 190mm Cover glass thickness - Magnification 4.7х Numeric aperture 0.11 Focal length 33.10mm Immersion Dry Work distance 25.40mm ...
| Objective code |
OM-12P |
| Mount |
0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
190mm |
| Cover glass thickness |
- |
| Magnification | 4.7х |
| Numeric aperture |
0.11 |
| Focal length |
33.10mm |
| Immersion | Dry |
| Work distance |
25.40mm |
| Parfocal height |
48mm |
| Image size |
18mm? |
| Correction |
Achromat |
| Light |
Mixed light, bright field |
| Spectrum range |
400-700nm |
| Research method |
Polarization |
| Contrast method |
- |
| Other features |
- |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 4.7x |
| Numerical Aperture | 0.11 |
| Tube Length | 190mm |
| Work Distance | 25.40mm |
| Parfocal Height | 48.0mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review