LOMO Microscope Objective - Achromat 40x0.65 QPA
$145.00
In stock
Only 1 left
SKU
711332408913
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
LOMO Microscope Objective - Achromat 40x0.65 QPA
LOMO obhective code is F-MSch. Excellent condition.
LOMO retail price is $225.00
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 40x |
| Numerical Aperture | 0.65 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.55mm |
| Parfocal Height | 45mm |
| Special Features | Spring-loaded front |
| Purpose | For research by phase contrast method |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review