LOMO Microscope Objective - Achromat 90x1.25 OI FA
$95.00
Out of stock
SKU
ACHRO90X125MIFASL
Objective code A-OM-41 Mount 0.8″-36 (RMS) Tube length 160mm Cover glass thickness 0-0.17mm Magnificati...
| Objective code | A-OM-41 |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness | 0-0.17mm |
| Magnification | 90х |
| Numeric aperture | 1.25 |
| Focal length | 2.01mm |
| Immersion | Oil immersion |
| Work distance | 0.1mm |
| Parfocal height | 33mm (RMS) |
| Image size | 18mm |
| Correction | Achromat |
| Light | Transmitted, dark field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | - |
| Contrast method | Phase contrast |
| Other features | Spring loaded |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 90x |
| Numerical Aperture | 1.25 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.10mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review