LOMO Microscope Objective - Achromat 90x1.25, Oil, Phase
$75.00
In stock
Only 2 left
SKU
711332408999
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 2 |
LOMO Microscope Objective - Achromat 90x1.25, Oil, Phase
LOMO objective code is FOM-41. Very good used condition.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 90x |
| Numerical Aperture | 1.25 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.1mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Purpose | For research by phase contrast method |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review