LOMO Microscope Objective - APO 20x0.80, Gelatin
$195.00
Out of stock
SKU
MO-LOMO-APO-GI20X080
Objective code OS-20 Mount 0.8″-36 (RMS) Tube length 160mm Cover glass thickness 0.17mm Magnification 20х Numeric aperture 0.80 Focal length 8.4mm Immersion Oil immersion Work distance ...
| Objective code |
OS-20 |
| Mount |
0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness |
0.17mm |
| Magnification | 20х |
| Numeric aperture |
0.80 |
| Focal length |
8.4mm |
| Immersion | Oil immersion |
| Work distance |
1.10mm |
| Parfocal height |
32.7mm (RMS) |
| Image size |
? |
| Correction |
Apochromat |
| Light |
Transmitted, bright field |
| Spectrum range |
400-700nm |
| Research method |
- |
| Contrast method |
- |
| Other features |
Gelatine layer thickness is 0-0.90mm |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 20x |
| Numerical Aperture | 0.80 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 1.10mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review