LOMO Microscope Objective - APO 40x0.95 CGCC, defective
$75.00
In stock
Only 3 left
SKU
711332402836
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 3 |
LOMO Microscope Objective - APO 40x0.95 CGCC
We have three such objectives, and all of them are defective:
#69123 - green oil/dirt spot on the glass. The cover glass correction collar rotates freely, without actuating an internal mechanism.
#71206 - CGCC works fine. But there is a yellow oil/dirt spot on the glass and glass separation (delamination).
#860442 - CGCC works fine. But glass has scratches and crack. Image quality will be lower than it should be.
These objectives are rare, so I'm setting an average price for them. Maybe some of them will be worth cleaning and/or repairing.
The price is for ONE objective. Please specify the serial number of the one you want to get. Or contact me with an offer on all three together. Thank you.
| Objective code | OM-16 |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length | 160mm |
| Cover glass thickness | 0.17mm |
| Magnification | 40х |
| Numeric aperture | 0.95 |
| Focal length | 4.40mm |
| Immersion | Dry |
| Work distance | 0.12-0.22mm |
| Parfocal height | 33mm |
| Image size | 18mm |
| Correction | Apochromat |
| Light | Mixed, bright field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | style="width: 49.976%;">- |
| Contrast method | style="width: 49.976%;">- |
| Other features | Cover glass correction collar |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 40x |
| Numerical Aperture | 0.95 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.12-0.22mm |
| Parfocal Height | 33mm |
| Special Features | Cover glass correction collar |
| Purpose | For biological, bacteriological and other researches |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review