LOMO Microscope Objective - APO 70x1.23 WI CGCC
$175.00
In stock
Only 1 left
SKU
APO70X123WICG
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
Objective code OM-25 Mount 4/5″-36 (RMS) Tube length 160mm Cover glass thickness 0.17mm Magnification ...
Glass is clear and clean, but the cover glass correction is stuck (quite common issue with these objectives). Not a problem actually if you have some skills to disassemble, clean and re-lubricate it.
| Objective code | OM-25 |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness | 0.17mm |
| Magnification | 70х |
| Numeric aperture | 1.23 |
| Focal length | 2.52mm |
| Immersion | Water immersion |
| Work distance | 0.14-0.04mm |
| Parfocal height | 32.7mm (RMS) |
| Image size | 18mm |
| Correction | Apochromat |
| Light | Transmitted, bright field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | - |
| Contrast method | - |
| Other features | Cover glass correction collar |
Glass is clear and clean, but the cover glass correction is stuck (quite common issue with these objectives). Not a problem actually if you have some skills to disassemble, clean and re-lubricate it.
- Objective code: OM-25
- Mount: 0.8″-36 (RMS)
- Tube length: 160mm
- Cover glass thickness: 0.17mm
- Numeric aperture: 1.23
- Focal length: 2.52mm
- Immersion: Water immersion
- Work distance: 0.14-0.04mm
- Parfocal height: 32.7mm
- Image size: 18mm
- Correction: Apochromat
- Light: Transmitted, bright field
- Spectrum range: 400-700nm
- Other features: Cover glass correction collar
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Water |
| Objective Magnification | 70x |
| Numerical Aperture | 1.23 |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Special Features | Cover Glass Correction Collar |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review