LOMO Microscope Objective - APO 70x1.23 WI, Luminescence
$239.00
Out of stock
SKU
808222162557
LOMO Microscope Objective - APO 70x1.23 WI, Luminescence
Excellent condition. Native mount thread is RMS. RMS female to M27x0.75 male thread adapter is included.
Made in 1992 that makes it one of the last objectives of this kind manufactured at LOMO.
| Objective code | O2-AV-70L |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness | 0.17mm |
| Magnification | 70? |
| Numeric aperture | 1.23 |
| Focal length | 2.52mm |
| Immersion | Water immersion |
| Work distance | 0.07mm |
| Parfocal height | 32.7mm (RMS) |
| Image size | 18mm |
| Correction | Apochromat |
| Light | Transmitted, bright field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | Luminescence |
| Contrast method | - |
| Other features | Spring loaded |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Water |
| Objective Magnification | 70x |
| Numerical Aperture | 1.23 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.07mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Special Features | Spring-loaded front |
| Purpose | For biological, bacteriological and other researches |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
