LOMO Microscope Objective - APO 90x1.30, Oil
$9.99
In stock
Only 2 left
SKU
711332408968
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 2 |
LOMO Microscope Objective - APO 90x1.30, Oil
LOMO code is OM-20. Appearance is good. Glass is very dirty. Maybe separated. Can be used, but image quality will be low. It is better just to use it for parts.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 90x |
| Numerical Aperture | 1.30 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.10mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review