LOMO Microscope Objective - Planachromat 10x0.22, Luminescence
$95.00
In stock
Only 2 left
SKU
711332406117
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 2 |
LOMO Microscope Objective - Planachromat 10x0.22, Luminescence
Quite rare and interesting objective. LOMO code is OPH-10L.
Work distance of 14mm (16.5mm by some sources) makes it much more convenient than objectives with short work distance.
Flat field and very low (0.32%) chromatic magnification differences provide great picture quality.
Many microscopists consider this objective to be one of the best choices from LOMO objectives of Soviet epoch for macro shots with 10x-12x ratio.
You can shoot directly to APS-C sensor.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Planachromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 10x |
| Numerical Aperture | 0.22 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 14mm |
| Parfocal Height | 45mm |
| Purpose | For research by luminescence method |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review