LOMO Microscope Objective - Planachromat 9x0.20 (Polarized)
$75.00
In stock
Only 1 left
SKU
711332406254
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
LOMO Microscope Objective - Planachromat 9x0.20 (Polarized)
Objective code OM-2P. Used condition. Some cleaning is required.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Planachromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 9x |
| Numerical Aperture | 0.05 - 0.20 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 13.5mm |
| Parfocal Height | 33mm |
| Special Features | Built-in iris diaphragm |
| Purpose | For researches in reflected polarized light |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review