LOMO Microscope Objective - Achromat 20x0.40, Polarization
$99.00
In stock
Only 1 left
SKU
151.31-OM-27P
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
LOMO Microscope Objective - Achromat 20x0.40, Polarization
LOMO Microscope Objective - Achromat 20x0.40, for polarizing microscopes.
The objective index by LOMO is 151.31, the code is OM-27P (ОМ-27П).
Excellent used condition. There are few dust particles, but nothing important like separation or cracks.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 20x |
| Numerical Aperture | 0.40 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 1.7mm |
| Parfocal Height | 33mm |
| Purpose | For polarizing microscopes |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review