LOMO Microscope Objective - 20x0.40, Ultraviolet
$195.00
Out of stock
SKU
808222480477
LOMO Microscope Objective - 20x0.40, Ultraviolet
Excellent used condition. Glass is clean and clear. RMS trhead mount.
This objective is purposed for a few spectrum ranges (260-280nm, 300-380nm, 350-380nm, 380-434nm) if my reference book is correct. Inscription on the objective says 280-546nm.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Dry |
| Objective Magnification | 20x |
| Numerical Aperture | 0.40 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.22mm |
| Parfocal Height | 33mm |
| Special Features | For UV |
| Purpose | For researches in ultraviolet spectrum range |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought

