LOMO Microscope Objective - 58x0.80, WI, Ultraviolet
$300.00
In stock
Only 1 left
SKU
154.24-OK-58
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
LOMO Microscope Objective - 58x0.80, WI, Ultraviolet
This LOMO microscope objective is purposed for research in ultraviolet light.
Magnification is 58x, numerical aperture is 0.80.
Water immersion system.
Very good used condition. There are a couple of tiny scratches on the front glass, but they should not affect the image quality.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Water |
| Objective Magnification | 58x |
| Numerical Aperture | 0.80 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.11mm |
| Parfocal Height | 33mm |
| Purpose | For ultraviolet researches |
| Manufacturer | RafCamera |
Write Your Own Review