LOMO Microscope Objective - Achromat 90x1.25, Oil, Phase, Luminescence
$39.00
In stock
Only 1 left
SKU
808222293169
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 1 |
LOMO Microscope Objective - Achromat 90x1.25, Oil, Phase, Luminescence
Excellent condition. RMS (0.8"-36tpi) thread mount.
Glass is clean. Spring tip works smoothly.
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Achromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 90x |
| Numerical Aperture | 1.25 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.10mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Special Features | Spring-loaded front |
| Purpose | For biological, bacteriological and other researches |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
