LOMO Microscope Objective - APO 70x1.23 WI, Luminescence
$149.00
Out of stock
SKU
808223125445
LOMO Microscope Objective - APO 70x1.23 WI, Luminescence
| Objective code | OM-25L |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness | 0.17mm |
| Magnification | 70x |
| Numeric aperture | 1.23 |
| Focal length | 2.52mm |
| Immersion | Water immersion |
| Work distance | 0.07mm |
| Parfocal height | 32.7mm (RMS) |
| Image size | 18mm |
| Correction | Apochromat |
| Light | Transmitted, bright field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | - |
| Contrast method | - |
| Other features | - |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Water |
| Objective Magnification | 70x |
| Numerical Aperture | 1.23 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.07mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Purpose | For biological, bacteriological and other researches |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
