LOMO Microscope Objective - APO 90x1.30, Oil, Spring
$75.00
In stock
Only 2 left
SKU
711332409002
| Warehouses | Available Stock |
|---|---|
| Belarus | 2 |
LOMO Microscope Objective - APO 90x1.30, Oil, Spring
Very good used condition.
| Objective code | ONA-90 |
| Mount | 0.8″-36 (RMS) |
| Tube length |
160mm |
| Cover glass thickness | 0-0.17mm |
| Magnification | 90х |
| Numeric aperture | 1.30 |
| Focal length | 2.0mm |
| Immersion | Oil immersion |
| Work distance | 0.10mm |
| Parfocal height | 32.7mm (RMS) |
| Image size | 18mm |
| Correction | Apochromat |
| Light | Mixed, bright field |
| Spectrum range | 400-700nm |
| Research method | - |
| Contrast method | - |
| Other features | Spring loaded |
| Mount Thread | RMS (0.8"-36tpi) |
|---|---|
| Correction | Apochromat |
| Immersion | Oil |
| Objective Magnification | 90x |
| Numerical Aperture | 1.30 |
| Tube Length | 160mm |
| Work Distance | 0.10mm |
| Parfocal Height | 32.7mm |
| Special Features | Spring-loaded front |
| Purpose | For biological, bacteriological and other researches |
| Manufacturer | LOMO |
Write Your Own Review